18 maja dzieci z grup „Ważki”, „Motylki”, „Żabki” i „Kotki” wzięły udział w warsztatach pszczelarskich w naszym przedszkolu. Pani Kasia, która na co dzień zajmuje się kilkoma ulami - przyjechała do nas z bardzo ciekawymi zajęciami. Dzieci dowiedziały się m.in. na czym polega praca pszczelarza, jak odróżnić pszczołę od osy oraz dlaczego pszczoły są tak ważne w naszym życiu i jak im pomóc, żeby nie wymarły. Pani Kasia pokazała również ul, sprzęt pasieczny, a także strój pszczelarski. W drugiej części warsztatów, dzieci miały okazję spróbować 3 rodzajów miodów i pyłku pszczelego. Każde z dzieci otrzymało również węze pszczelą, z której wykonało świeczkę, a na koniec wykonywaliśmy pamiątkowe zdjęcia. :)
Julia Sielecka
Warsztaty pszczelarskie
- 9
Przedstawienie "Ach ta Pippi"
Dnia 15 maja 2023r. grupy: Kotki, Bociany, Biedronki, Pszczółki, Myszki oraz Żabki udałysię do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy na przedstawienie teatralne pt.,Ach,ta Pippi”. Spektakl został przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacyjny z Wrocławia. Przestawienie było opartena fragmentach książki o przygodach Pippi Pończoszanki. Śledzącuważnie przygody dzielnej dziewczynki dzieci nauczyły się czym jest prawdziwa przyjaźń i że bycie innym od wszystkich nie zawsze jest czymś złym. Dzieci z wielkim zaciekawieniem obejrzały cały spektakl, którego wielką zaletą były często pojawiające się piosenki.
M.Zyber
5
Przemarsz z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami
18 maja wzięliśmy udział w przemarszu z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami pod hasłem "Razem nic nas nie zatrzyma". Maszerując ulicami Trzebnicy daliśmy wyraz solidarności z osobami niepełnosprawnymi. W nagrodę za nasz trud na Ołtarzu Polowym czekała na uczestników marszu słodka niespodzianka - pyszny pączek.
6
Dzień Pszczoły w grupie Motylki
Światowy Dzień Pszczół, obchodzony od 2018 r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich.
Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie.Dlaczego ochrona pszczół jest tak ważna?
W czasie zbiorów pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt. Zapylają też rośliny, które są wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych (np. bawełna, len). Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.
Natalia Węgierek56
Wycieczka do Magicznego Teatru Muzycznego
Dnia 9 maja dzieci z grupy Myszki i Pszczółki pojechały do Wrocławia, do Magicznego Teatru Muzycznego na przedstawienie pt. "Hej, przygodo!". Cała sala teatralna zamieniona była w statek piracki, przepiękne dekoracje i piracka muzyka wprowadzały dzieci w atmosferę. Dzieci nie mogły doczekać się, aż wszystko się zacznie, tym bardziej, że byli małymi aktorami biorącymi udział w całym spektaklu. Uczestnicy mieli do wykonania zadania, po których stawali się prawdziwymi piratami - kamratami. Wśród nich znalazła się nauka pirackiej piosenki, poszukiwanie skarbu, czy tez granie na różnych instrumentach. Najważniejszym jednak zadaniem była umiejętność dbania o swoich przyjaciół i środowisko, w którym mieszkają. Wszystkim naszym małym aktorom udało się zostać piratem - kamratem. Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni.
Magdalena Hanke - Gierczak31
Festiwal Biedronka
10.05 w GCKiS odbyły się przesłuchania do 27. Festiwalu Piosenki Dziecięcej Biedronka. Nasze przedszkole reprezentowali : Nina Olechnowska, Natalka Paciuch, Fabian Sowa, Lila Habińska oraz Ania Walczak i Maja Kożuszek, Błażej Stangret, Lena Krawczyk i Maksu Szaliński, Julian Niedźwiecki i Maja Masalska.
Repertuar był bogaty, a soliści i zespoły zaprezentowali się wyjątkowo.
Wyniki poznamy podczas gali, która odbędzie się 21 maja o godzinie 13:30 w sali kinowo-widowiskowej GCKiS.
2
Wycieczka Motylków i Ważek do Kruczyny
Dnia 08 maja grupa Motyli i Ważek wyruszyła do gospodarstwa KRUCZYNA w Pęgowie. W czasie wycieczki dzieci odwiedziły zagrodę ze zwierzętami, własnoręcznie wykonywały pamiątkę w czasie warsztatów, brały udział w prelekcji przyrodniczej o lesie i jej darach, wyruszyły na spacer do lasu w celu szukania skarbów lasu. Oczywiście był czas na odpoczynek i drugie śniadanie na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Na zakończenie pobytu dzieci miały czas na swobodną zabawę w gospodarstwie i samodzielne doświadczanie na naturalnym placu zabaw.
Natalia Węgierek34
Motylki - Utrwalamy figury geometryczne
Motylki na ostatnich zajęciach dydaktycznych utrwalały nazwy oraz wygląd figur geometrycznych. Określały kształt, kolor, wielkość figur geometrycznych. Dzieci budowały zbiory figur geometrycznych z których na zakończenie zajęć dydaktycznych układały obrazy.
Natalia Węgierek1
Wycieczka do Nadleśnictwa
W dniu 28.04.2023 dzieci z grup Myszki i Żabki wybrały się na wycieczkę przyrodniczą do Nadleśnictwa Żmigród. Pan Jakub Wyrzykowski przedstawił nam tematykę "Warstwy lasu i Świat w kropli wody.". Na początku oglądaliśmy film wprowadzający pt.: "Warstwy lasu". Następnie wybraliśmy się na długi spacer do lasu i Zespołu Pałacowo - Parkowego. Pobieraliśmy wodę z trzech źródeł: rowu leśnego, stawu i rzeki. Zebraną wodę obserwowaliśmy pod mikroskopem. Na zakończenie wycieczki zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla. Wycieczka była bardzo udana co widać po uśmiechach dzieci.
Edyta Kubinka57
Motylki Rozwijamy swoje talenty i zainteresowania muzyczne
Muzyczne zdolności... jak rozwijać je u małych dzieci?
Doskonale wiemy, że każdy z nas posiada specyficzne zdolności. Nierozwijane mogą zaniknąć, natomiast odpowiednio pielęgnowane przydają się w życiu. Talent muzyczny, plastyczny, taneczny czy techniczny warto rozpoznać u swojego dziecka, kiedy jest jeszcze bardzo małe. Pomoże mu to w dorosłym życiu i wskaże rodzicom, w jaki sposób powinni pomóc mu się rozwijać. Każde dziecko ma bowiem coś, w czym jest dobre od małego – może to być talent plastyczny, muzyczny czy sportowy, a także wiele innych umiejętności.
Sztuką rodziców i wychowawców jest sprawić, by dziecko chętnie rozwijało swój talent bez poczucia przymusu. Wtedy będzie najlepsze w tym, do czego ma predyspozycji. Będzie też szczęśliwe i radosne, a to jest przecież w dzieciństwie najważniejsze. Każdy rodzic musi pamiętać, że zmuszanie dziecka do konkretnych czynności przyniesie skutek odwrotny. Może się wtedy okazać, że talent i predyspozycje zostaną zmarnowane. Aby temu zapobiec, warto zachęcać dziecko w sposób mało nachalny.
Talent muzyczny to ten, który wymaga szczególnej pielęgnacji i rozwijania. Nieszlifowany może prawie całkowicie zaniknąć. Może się on objawiać zarówno w pięknym głosie i doskonałym słuchu, jak i wyczuciu rytmu. Dzieci ze zdolnościami muzycznymi chętnie biorą udział w zajęciach muzycznych i ruchowych, śpiewają piosenki i tańczą w ich rytm. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko bardzo lubi muzykę i kocha śpiew działaj. Pomóż mu rozwinąć talent :)
Natalia Węgierek
Dzień Flagi w Motylkach
„Barwy ojczyste”Czesław Janczarski
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.Motylki w czasie zajęć plastycznych uczciły święto polskiej flagi wykonując pracę plastyczną nawiązującą tematyką do tego święta. Dzieci wykonały polską flagę wybierając metodę wydzieranki. To doskonała metoda ćwicząca motorykę małą.
Motoryka mała – to określenie wszelkich czynności, które są wykonywane palcami i dłońmi. Im sprawniejsze ręce, tym bardziej precyzyjne prace można nimi wykonać, jednak jeśli mowa o dziecku, to najważniejsza wydaje się być taka sprawność, która umożliwi nabycie umiejętności pisania, rysowania, wycinania, czyli umiejętności niezbędne w czasie edukacji.
Natalia Węgierek
Biedronka
27.04 br. odbyły się wewnątrzprzedszkolne przesłuchania do Konkursu Piosenki Dziecięcej "Biedronka" organizowanego przez GCKiS w Trzebnicy. Do przesłuchań zgłosiło się 17 uczestników. Komisja miała wybrać 11, którzy bedą reprezentowali nasze przedszkole. Każdy przedszkolak za swój występ otrzymał dyplom i skromny upominek.
Kto się zakwalifikował ? Wyniki już niebawem ;-)
4
Motylki - Ćwiczenia aparatu mowy przez zabawę
Jednym z częściej polecanych przez logopedów ćwiczeniem oddechowym jest zabawa z piórkiem. Motylki ćwiczyły swój aparat mowy wykonując jedno z ćwiczeń przez zabawę z piórkiem.
Oto kilka propozycji, które można wykorzystać i uniknąć nudy.
-
Nie spadnij!
Celem zabawy jest utrzymanie piórka w powietrzu tak długo, jak tylko się da. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę dmuchnięć czy głębokość wdechu.
- Nie spadnij – duo.Wersja gry, do której będzie potrzebny towarzysz. Zabawa przypomina trochę grę w badmintona, lecz zamiast paletek gramy… powietrzem. Główną zasadą jest naprzemienność: raz jedno dziecko, raz drugie dmucha na spadające piórko. Ta osoba, której nie uda się „podbić” piórka, traci punkt.
- Piórko – rakieta.Wyobraź sobie, że piórko jest rakietą, która musi wystartować z Księżyca. Startuje w różnych kierunkach i z różnych miejsc. Dziecko postępuje zgodnie z instrukcjami dorosłego: Połóż rakietę na nosie, rakieta leci do góry; Połóż rakietę na brodzie, rakieta leci w dół; Połóż rakietę na policzku, rakieta leci w lewo/prawo.
- Zdmuchiwanie piórek z różnych części ciała.Dzieci bardzo lubią angażować w to ćwiczenie swoich kolegów. Zdmuchują piórka, które „przypadkiem” ulokowały się na głowie, ramionach, pleckach. Przy okazji młodsze dzieci mogą uczyć się rozpoznawania części ciała.
- Uciekające piórko.Przygotuj do tej zabawy pudełka różnych rozmiarów. Umieść piórko w największym pudełku. Zadaniem dziecka jest takie kontrolowanie oddechu, aby piórko przemieszczało się wzdłuż ścianek pudełka, lecz nie wyskoczyło poza nie. Jeśli zauważysz, że maluch świetnie sobie radzi, zwiększ stopień trudności i zmień pudełko na mniejsze.
- Indiańskie zawieszki.To zabawa bardziej plastyczna. Będzie potrzebny sznurek oraz wykałaczki, do których zamocujesz piórka na sznurku. Kontrolując oddech, dmuchaj na piórka raz delikatniej, a raz mocniej, naśladując wiatr.
Natalia Węgierek
2-
Zajęcia crossfit
25 kwietnia, dzięki uprzejmości Pani Prezes Gminnego Parku Wodnego Trzebnica-Zdrój Magdalenie Ciesielskiej-Wojda, dzieci z grup Pszczółki mogły wziąć udział w kolejnych zajęciach crossfit. Ćwiczenia były prowadzone przez dwóch trenerów. Zaczęły się od rozgrzewki następnie przeszliśmy do części głównej - toru przeszkód i zakończyliśmy rozciąganiem. Zajęcia crossfitu okazały się przede wszystkim świetną zabawą , za którą serdecznie dziękujemy i już nie możemy się doczekać kolejnych zajęć.
Elżbieta Zawada
23
Niebieskie Igrzyska 2023
W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski. Jest to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu - National Autism Awareness Month. Od 2008 roku na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu nasze przedszkole włączyło się do organizowanych przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka Niebieskich Igrzysk 2023. W dniu igrzysk 24.04. wszystkie dzieci i pracownicy przedszkola byli ubrani na niebiesko.
Niebieskie Igrzyska to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny. Jest ono skierowane do przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski. Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi.
Ponad 1000 placówek! (ok. 150 tys. dzieci), wzięło udział w organizacji Niebieskich Igrzysk 2023.
Elżbieta Zawada
86
Ważki uczą się dbać o planetę
Każdy człowiek żyjący na Ziemi dla dobra planety powinien o nią dbać. Tematyce ekologii poświęciliśmy cały ubiegły tydzień. Uczyliśmy się segregować śmieci, czyli wrzucać je do pojemników oznaczonych kolorami: zielony – szkło, niebieski – papier, żółty – plastik i metal, brązowy – odpady bio. Wiemy też, co się z nimi dalej dzieje (trafiają do sortowni). Wysłuchaliśmy zabawnego wiersza „Kosz na śmieci” D. Gellner, którego bohater – zmęczony staniem i oczekiwaniem na śmieci – postanowił biegać i skakać, a przez to pogubił swoją zawartość.
Poznaliśmy techniki wytwarzania prądu: za pomocą wiatru i paneli słonecznych. Rozmawialiśmy także o wodzie, a recykling stał się najfajniejszą zabawą, gdy zrozumieliśmy jego zasady.
Natalia Nogala
2
Dzień Ziemi w grupie Myszek
W dniach 17-21 kwietnia grupa Myszek realizowała temat kompleksowy "Chronimy środowisko". Podczas omawiania tematu uczyliśmy się segregowania śmieci, dowiedzielismy się jakie cenne surowce skrywa planeta Ziemia, a na zakończenie tygodnia poszlismy sprzątać świat do pobliskiego lasu. Dzieci były bardzo przejęte sprzataniem świata, wyszukiwali śmieci w największych zakamarkach lasu. Radości i entuzjazmu ze sprzątania świata nie było końca. Oprócz ogromu śmieci, jakie znaleźliśmy, udało nam się znaleźć wiosenne kwiaty.
Magdalena Hanke - Gierczak28
Dzień Ziemi w grupie Bocianów
Dnia 20 kwietnia dzieci z grupy Bocianki przyozdobiły ogródek na przedszkolnym placu zabaw. Dzieci posadziły w tym dniu pięknie, wiosenne kwiaty. W ogrodzie zrobiło się bardziej kolorowo. 21 kwietnia stworzyły własne, przestrzenne prace plastyczne- planeta Ziemia. Wszystko to z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi.
Magdalena Zyber
2
Archiwum Aktualności
Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 61115