W dniu 28.04.2023 dzieci z grup Myszki i Żabki wybrały się na wycieczkę przyrodniczą do Nadleśnictwa Żmigród. Pan Jakub Wyrzykowski przedstawił nam tematykę "Warstwy lasu i Świat w kropli wody.". Na początku oglądaliśmy film wprowadzający pt.: "Warstwy lasu". Następnie wybraliśmy się na długi spacer do lasu i Zespołu Pałacowo - Parkowego. Pobieraliśmy wodę z trzech źródeł: rowu leśnego, stawu i rzeki. Zebraną wodę obserwowaliśmy pod mikroskopem. Na zakończenie wycieczki zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla. Wycieczka była bardzo udana co widać po uśmiechach dzieci.
Edyta Kubinka
Wycieczka do Nadleśnictwa
- 57
Motylki Rozwijamy swoje talenty i zainteresowania muzyczne
Muzyczne zdolności... jak rozwijać je u małych dzieci?
Doskonale wiemy, że każdy z nas posiada specyficzne zdolności. Nierozwijane mogą zaniknąć, natomiast odpowiednio pielęgnowane przydają się w życiu. Talent muzyczny, plastyczny, taneczny czy techniczny warto rozpoznać u swojego dziecka, kiedy jest jeszcze bardzo małe. Pomoże mu to w dorosłym życiu i wskaże rodzicom, w jaki sposób powinni pomóc mu się rozwijać. Każde dziecko ma bowiem coś, w czym jest dobre od małego – może to być talent plastyczny, muzyczny czy sportowy, a także wiele innych umiejętności.
Sztuką rodziców i wychowawców jest sprawić, by dziecko chętnie rozwijało swój talent bez poczucia przymusu. Wtedy będzie najlepsze w tym, do czego ma predyspozycji. Będzie też szczęśliwe i radosne, a to jest przecież w dzieciństwie najważniejsze. Każdy rodzic musi pamiętać, że zmuszanie dziecka do konkretnych czynności przyniesie skutek odwrotny. Może się wtedy okazać, że talent i predyspozycje zostaną zmarnowane. Aby temu zapobiec, warto zachęcać dziecko w sposób mało nachalny.
Talent muzyczny to ten, który wymaga szczególnej pielęgnacji i rozwijania. Nieszlifowany może prawie całkowicie zaniknąć. Może się on objawiać zarówno w pięknym głosie i doskonałym słuchu, jak i wyczuciu rytmu. Dzieci ze zdolnościami muzycznymi chętnie biorą udział w zajęciach muzycznych i ruchowych, śpiewają piosenki i tańczą w ich rytm. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko bardzo lubi muzykę i kocha śpiew działaj. Pomóż mu rozwinąć talent :)
Natalia Węgierek
Dzień Flagi w Motylkach
„Barwy ojczyste”Czesław Janczarski
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.Motylki w czasie zajęć plastycznych uczciły święto polskiej flagi wykonując pracę plastyczną nawiązującą tematyką do tego święta. Dzieci wykonały polską flagę wybierając metodę wydzieranki. To doskonała metoda ćwicząca motorykę małą.
Motoryka mała – to określenie wszelkich czynności, które są wykonywane palcami i dłońmi. Im sprawniejsze ręce, tym bardziej precyzyjne prace można nimi wykonać, jednak jeśli mowa o dziecku, to najważniejsza wydaje się być taka sprawność, która umożliwi nabycie umiejętności pisania, rysowania, wycinania, czyli umiejętności niezbędne w czasie edukacji.
Natalia Węgierek
Motylki - Ćwiczenia aparatu mowy przez zabawę
Jednym z częściej polecanych przez logopedów ćwiczeniem oddechowym jest zabawa z piórkiem. Motylki ćwiczyły swój aparat mowy wykonując jedno z ćwiczeń przez zabawę z piórkiem.
Oto kilka propozycji, które można wykorzystać i uniknąć nudy.
-
Nie spadnij!
Celem zabawy jest utrzymanie piórka w powietrzu tak długo, jak tylko się da. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę dmuchnięć czy głębokość wdechu.
- Nie spadnij – duo.Wersja gry, do której będzie potrzebny towarzysz. Zabawa przypomina trochę grę w badmintona, lecz zamiast paletek gramy… powietrzem. Główną zasadą jest naprzemienność: raz jedno dziecko, raz drugie dmucha na spadające piórko. Ta osoba, której nie uda się „podbić” piórka, traci punkt.
- Piórko – rakieta.Wyobraź sobie, że piórko jest rakietą, która musi wystartować z Księżyca. Startuje w różnych kierunkach i z różnych miejsc. Dziecko postępuje zgodnie z instrukcjami dorosłego: Połóż rakietę na nosie, rakieta leci do góry; Połóż rakietę na brodzie, rakieta leci w dół; Połóż rakietę na policzku, rakieta leci w lewo/prawo.
- Zdmuchiwanie piórek z różnych części ciała.Dzieci bardzo lubią angażować w to ćwiczenie swoich kolegów. Zdmuchują piórka, które „przypadkiem” ulokowały się na głowie, ramionach, pleckach. Przy okazji młodsze dzieci mogą uczyć się rozpoznawania części ciała.
- Uciekające piórko.Przygotuj do tej zabawy pudełka różnych rozmiarów. Umieść piórko w największym pudełku. Zadaniem dziecka jest takie kontrolowanie oddechu, aby piórko przemieszczało się wzdłuż ścianek pudełka, lecz nie wyskoczyło poza nie. Jeśli zauważysz, że maluch świetnie sobie radzi, zwiększ stopień trudności i zmień pudełko na mniejsze.
- Indiańskie zawieszki.To zabawa bardziej plastyczna. Będzie potrzebny sznurek oraz wykałaczki, do których zamocujesz piórka na sznurku. Kontrolując oddech, dmuchaj na piórka raz delikatniej, a raz mocniej, naśladując wiatr.
Natalia Węgierek
2-
Archiwum Aktualności
Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danychLiczba wizyt
liczba odwiedzin: 61099