Bazując na ogólnodostępnych wynikach stanu zdrowia dzieci i młodzieży, należy podkreślić, iż istnieje bardzo duża potrzeba rozpowszechniania działań z zakresu edukacji zdrowotnej. To właśnie odpowiednie nawyki i postawy prozdrowotne można najłatwiej wykształcić w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Prowadzone działanie edukacyjne:
- wystawy prac plastycznych,
- ćwiczenia gimnastyczne,
- zabawy ruchowe na powietrzu,
- pogadanki,
- prezentacje,
- gazetki,
- piosenki,
- spotkania z ciekawymi osobami.
W wyniku tych działań kształtowaliśmy postawę proekologiczną i poszerzaliśmy wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania i konsekwencjami związanymi ze spożywaniem zbyt dużej ilości cukru i słodyczy a także jedzenia typu FAST FOOD.
W ramach trwania projektu realizowaliśmy następujące tematy:
- Piramida zdrowia, rola podstawowych składników odżywczych.
- Sport to zdrowie! – o znaczeniu aktywności fizycznej w naszym życiu.
- Dbam o siebie! – o konieczności dbania o higienę osobistą oraz o znaczeniu badań profilaktycznych.
Podczas realizacji treści w czasie tygodnia kultury zdrowotnej dzieci wykonywały prace tematyczne stosując różnorodne techniki plastyczne i wykorzystując różnorodne materiały, a także wykonywały na zajęciach zdrowe sałatki owocowo – warzywne i soki owocowo - warzywne.
W ramach tygodnia kultury zdrowotnej „Czas na zdrowie”, dnia 21.10.2019 w poniedziałek przywitały nas Panie dietetyczki – Pani Dagmara Jeż oraz Pani Alicja Górska. Opowiedziały nam o zdrowym odżywianiu i wspólnie wykonaliśmy piramidy żywienia.
We wtorek 22.10.2019r. przedszkole odwiedził trener personalny – Pan Jakub Krawiec, który opowiedział dzieciom, jak ważna jest aktywność fizyczna. Dzieci dowiedziały się dlaczego należy uprawiać różne sporty i, co dzięki nim osiągamy. Pan Kuba zwrócił uwagę na ważną rolę ruchu na świeżym powietrzu, jak też zachęcał dzieci do uprawiania sportu. Pan Kuba pokazał Przedszkolakom różne ćwiczenia, które można wykonywać samemu w domu.
24 października dzieci z młodszych grup przedszkolnych miały spotkanie z panią pielęgniarką – Dorotą Radlica, która opowiedziała nam o swojej pracy. Dzieci dowiedziały się również, jak należy dbać o higienę żeby nie chorować, a także dlaczego należy się badać. Pani pielęgniarka pokazała nam swoje narzędzia pracy - stetoskop, termometr, koc ratunkowy oraz apteczkę. Dzieci miały możliwość odwiedzenia gabinetu pielęgniarki i sprawdzenia, jak słychać nasze serduszka przez stetoskop, ile mierzymy i ile ważymy.
Również w ten sam dzień dzieci ze starszych grup (Kotki, Myszki i Biedronki) udały się w odwiedziny do Ratowników Medycznych ze Stacji Pogotowia Ratunkowego w Trzebnicy. Na miejscu czekali na nas Pan Sebastian Chodakowski oraz Pan Jacek Stępień. Panowie Ratownicy opowiedzieli nam o swojej ciężkiej pracy, pokazali nam, jak wygląda karetka pogotowia od środka, a także miejsca gdzie odpoczywają po akcjach ratunkowych. Przypomnieli również o zasadach dbania o zdrowie i profilaktyce badań. Dzieci były bardzo zaciekawione!
Na zakończenie tygodnia „Dni kultury zdrowotnej” odbył się w naszym przedszkolu quiz wiedzy o zdrowiu. Koordynatorki przygotowały dla dzieci zagadki, wierszyki i rymowanki do wspólnego odgadywania. Każda grupa miała za zadanie przygotowanie piosenki lub rymowanki o zdrowiu i zaprezentowanie jej podczas podsumowania.
Okres przedszkolny jest bardzo ważnym etapem w kształtowaniu prozdrowotnych wyborów dziecka oraz jego stosunku do środowiska społecznego. Budowanie "świadomości prozdrowotnej" poprzez edukację oznacza nie tylko wzbogacanie wiedzy o zdrowiu, ale i "odpowiedzialności" za własne zdrowie.