Kącik pomocy psychologiczno - pedagogicznej
Kącik pomocy psychologiczno - pedagogicznej
PERCEPCJA WZROKOWA I KOORDYNACJA WZROKOWO-RUCHOWA
Percepcja wzrokowa to zdolność rozpoznawania i różnicowania bodźców wzrokowych oraz interpretowania tych bodźców przez wiązanie ich z uprzednim doświadczeniem.
Percepcja wzrokowa nie jest więc wyłącznie zdolnością do dokładnego spostrzegania. Interpretacja bodźców wzrokowych dokonuje się w mózgu.
Percepcja wzrokowa uczestniczy niemal we wszystkich działaniach człowieka. Odpowiedni jej poziom umożliwia dziecku naukę czytania, pisania, stosowania reguł ortograficznych, wykonywanie zadań matematycznych oraz rozwinięcie wszystkich innych umiejętności wymaganych od niego w trakcie nauki szkolnej. Część dzieci podejmuje naukę w szkole nie mając dostatecznie rozwiniętych zdolności percepcyjnych.
Większość czynności jakie wykonują dzieci ma właśnie charakter wzrokowo-ruchowy. Poszerzenie tych czynności uzależnione jest nie tylko od poziomu rozwoju każdej z tych funkcji, ale również od ich koordynacji.
Zaburzenia percepcji spostrzegania wzrokowego u dzieci w wieku przedszkolnym utrudniają nabywanie umiejętności i tworzenia się pojęć, ponieważ dziecko z zaburzona percepcją wzrokową lub słuchową odbiera ograniczoną ilość informacji ze środowiska.
ĆWICZENIA PERCEPCJI WZROKOWEJ / ustawienie strony do wydruku POZIOMO /
Odszukaj różnice na obrazkach ( 2 obrazki )
2. Gra MEMORY do wydruku
instrukcja:
1. Zapisujemy zdjęcia na komputerze,
2. Drukujemy memory,
3. Podklejamy wydrukowane kartki do tektury lub kartek z bloku technicznego aby były mocniejsze,
4. Wycinamy nasze karty,
5. Kolorujemy,
6. Gotowe! Możemy zaczynać grę w memory!
Opracowała mgr Katarzyna Hruszczak
Kącik pomocy psychologiczno - pedagogicznej
Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym
Wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka na odległość jest znacznie utrudnione, a rozwój społeczny wręcz wydaje się niemożliwy. Dlatego też ważne jest, aby w trakcie nauczania zdalnego zwrócić szczególną uwagę na naszych najmłodszych wychowanków. Nauczyciele planując swoją pracę powinni przede wszystkim pamiętać o wparciu dzieci, które mają trudności z adaptacją do nowej sytuacji.
Rozwój emocjonalny to kolejne etapy wzrostu emocji w poszczególnym stadium wiekowym, które powodują, że wewnętrzne i społeczne przystosowania, przechodzą na coraz to wyższe poziomy.
Rozwój emocjonalny dziecka, to przede wszystkim ciągła praca otoczenia, głównie rodziców, nad przekazywaniem mu właściwych wzorców zachowań. To od swojego otoczenia dziecko uczy się, jak reagować i okazywać radość, strach, gniew czy smutek.
Rozwój emocjonalny buduje poszczególne cechy przystosowawcze do życia społecznego, kształtuje cechy będące nieodzownym elementem rozwoju każdego człowieka.
Jak wspierać rozwój emocjonalny dzieci?
Poszerzać SAMOŚWIADOMOŚĆ dziecka, czyli wiedzę o tym, co odczuwa w danej chwili.
- rozróżniać i nazywać podstawowe emocje, takich jak radość, smutek, złość, strach, wstręt, wstyd oraz zapoznawać z emocjami pochodnymi, np. rozczarowanie, nuda, zniecierpliwienie itp.
- pomóc dziecku w poznawaniu siebie i skutecznych sposobów wyciszenia, uspokojenia,
- uczyć komunikowania własnych potrzeb i emocji,
- dzielić się własnymi doświadczeniami związanymi z przeżywaniem różnych emocjonujących sytuacji oraz zachęcać dzieci do dzielenia się wrażeniami, emocjami, np. W co dzisiaj się bawiłeś w przedszkolu? Jak Ci się podobało przedstawienie? Co cię zasmuciło?itp.
- umożliwiać wyrażanie emocji przy użyciu różnych form wyrazu- malowanie, taniec, wcielenie się w role- gesty mimika itp.
- uczyć identyfikować emocje u innych osób na podstawie mowy ciała (obrazki, zdjęcia, sytuacje z życia),
- modelować, czyli dawać dobry przykład wyrażania i radzenia sobie z emocjami, np. odejdź, weź głęboki oddech albo trzy, policz do 10 albo do 100.
2. Uczyć SAMOKONTROLI czyli panowania nad emocjami.
- akceptować uczucia dziecka, co nie oznacza akceptacji negatywnych zachowań , np. Widzę, że się złościsz. Każdy czasem się złości, jednak nie zgadzam się na bicie.
- zawierać umowy z dzieckiem dotyczące pożądanych zachowań i sukcesywnie o nich przypominać, np. umawialiśmy się, że zwracamy się do siebie miło, pomagamy sobie w codziennych obowiązkach itp.
- uczyć radzenia sobie z trudnymi emocjami jak złość, smutek, zniecierpliwienie, strach, np. poprzez czytanie bajek, opowiadań, rozmowę,
- wspólne z dzieckiem poszukiwać sposobów, które pozwalają mu się wyciszyć, np. poprzez przytulanie, liczenie do 10, kolorowanie, wyciszenie w specjalnie stworzonym przez dziecko miejscu, zabawę ciastoliną i in.
-wykorzystywać ćwiczenia relaksacyjne, naukę prawidłowego oddychania, słuchanie muzyki relaksacyjnej.
Rozwijać MOTYWACJĘ czyli dążenie do celów pomimo niepowodzeń i porażek,
- pomagać dziecku w poznawaniu siebie, swoich preferencji, talentów, zainteresowań, mocnych i słabych stron,
- uczyć autoprezentacji oraz umiejętności wypowiadania własnego zdania. np. poprzez pytania pełne ciekawości: Co o tym sądzisz? Jak się z tym czujesz? Jaki masz pomysł na rozwiązanie?
- stosować zachęty do działania, obdarzać dziecko uwagą, doceniać wysiłek włożony w pracę, np. widzę, że włożyłeś dużo pracy w kolorowanie tego obrazka, powinieneś być z siebie dumny itp.
- budzić motywację wewnętrzną czyli ograniczyć kary i nagrody. Zwracać uwagę dzieci na ich własne pragnienia i uczucia, tym samym budzić wewnętrzną motywację, np. Czy tobie podoba się ten rysunek? Co chciałbyś zmienić? Czy jesteś zadowolony z występu?itp.
- budzić poczucia sprawstwa, wiary we własne siły i możliwości, np. wierzę w ciebie, spróbuj, trzymam kciuki itp.
Wzbudzać i uczyć EMPATII czyli wyczuwania uczuć innych osób, umiejętności spojrzenia na sytuację z ich punktów widzenia.
- okazywać empatię- empatycznie reagować na emocje oraz potrzeby innych osób;
- uczyć szacunku do uczuć i emocji innych osób; nie wyśmiewać,
- uwrażliwiać na potrzeby innych ludzi i niesienia pomocy potrzebującym, np. poprzez udział w akcjach charytatywnych, pomoc osobom słabszych, starszym, niepełnosprawnym,
Rozwijać UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNE czyli umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innym
- zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami, systematycznie uczęszczać do przedszkola,
- rozróżniać i nazywać pozytywne i negatywne zachowania społeczne,
- zawierać umowy, odwoływać się do nich,
- używać zwrotów grzecznościowych w domu i poza nim,
- reagować na występujące zachowania niepożądane- poszukiwać skutecznych rozwiązań, w razie potrzeby zapytać, np. wychowawcę,
- rozwijać umiejętności współzawodnictwa, według zasad zdrowej rywalizacji, np. poprzez wspólne gry planszowe, karciane.
Polecane książki dla rodziców:
Faber J., Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat,
Nelsen J., Pozytywna dyscyplina dla przedszkolaków,
Shanker S., Self-Reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości,
Sobkowiak M., Przedszkolak w świecie emocji. Rozwój emocjonalny dziecka,
Żuczkowska Z.A., Dialog zamiast kar,
Polecane strony internetowe:
https://dziecisawazne.pl
https://emocjedziecka.pl
https://pozytywnadyscyplina.pl
Polecane książki dla dzieci:
Filliozat I., Limousin V., Veille E., Akceptuję, co czuję. Moje Emocje,
Kasdepke G. Wielka księga uczuć,
Świat Emocji, kolekcja książek Hachette,
Huebner D., Co robić, gdy się złościsz. Techniki zarządzania złością,
Stążka- Gawrysiak A., Self- Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę.
Kącik pomocy psychologiczno - pedagogicznej
W tym tygodniu przedstawiamy ćwiczenia rozwijające sprawności manualne :)
Kącik pomocy psychologiczno - pedagogicznej
Drodzy Rodzice,
mając na uwadze wsparcie rozwoju Państwa dzieci, proponujemy zadania i ćwiczenia do wykonania w domu, oparte na założeniach pomocy psychologiczno - pedagogicznej obowiązującej w przedszkolu.
Koncentracja_uwagi.docx
Dzieci uczą Rodziców!
Dzieci uczą rodziców w domu!
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, przygotowaliśmy serię pakietów materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. Co kilka dni (minimum dwa razy w tygodniu) na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.
Wszystkie darmowe materiały są do pobrania tutaj:
https://crl.org.pl/2020/03/12/
dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/ By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki na profilu Centrum Rozwoju Lokalnego na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.
lokalnego) organizowane są konkursy, w których można wygrać ciekawe nagrody. Zapraszamy do udziału. ,,Rodzic jest jak przewodnik w życiu dziecka”
Zachęcamy do obejrzenia filmu: ,,Wychowanie dzieci - 10 porad psychologa”
Kącik pomocy psychologiczno - pedagogicznej
Drodzy Rodzice,
mając na uwadze wsparcie rozwoju Państwa dzieci, proponujemy zadania i ćwiczenia do wykonania w domu, oparte na założeniach pomocy psychologiczno - pedagogicznej obowiązującej w przedszkolu.Materiały na kolejny tydzień:
PRZYKLADOWE_CWICZENIA_I_ZABAWY.docxDzieci_to_mali_obywatele_(1).docx
dzieci-koronawirus-poradnik-1584541389.pdf
Jezyk-Bartek_(1).pdf